Witamy - w Statucie naszego Stowarzyszenia znajdziemy to co poniżej.
Radzimy jednak skontaktować się z Zarządem ROD osobiście lub poprzez e-mail, po szczegółowe informacje

e-mail Zarządu ROD :
rod-marcinkowskiego@naszedzialki.pl
albo przez formularz komentarzy na stronie naszego ROD
Pozdrawiamy "wolnydzialkowiec"

STATUT
STOWARZYSZENIA OGRODOWEGO „Im. Karola Marcinkowskiego”
Z SIEDZIBĄ W POZNANIU ul. J.H. DĄBROWSKIEGO 506
UCHWALONY NA ZEBRANIU DZIAŁKOWCÓW W DNIU 7.01.2017r.


ROZDZIAŁ VI
Przydział działki
§ 44

1. Ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej.
2. Umowa, o której mowa w ust. 1, zawierana jest pomiędzy Stowarzyszeniem działającym poprzez Zarząd Stowarzyszenia a osobą fizyczną posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Umowa może być również zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. Umowa nie może być zawarta w celu ustanowienia prawa do więcej niż jednej działki.
3. Przy ustanowieniu prawa do działki uwzględnia się w szczególności ustawowe funkcje Rodzinnych Ogrodów Działkowych i działki, a także miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę.
4. Przez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiązuje się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobowiązuje się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe.
5. Umowa, o której mowa w § 44 ust. 1, może określać wysokość czynszu albo sposób ustalenia wysokości czynszu oraz termin jego płatności, wyłącznie w przypadku gdy Stowarzyszenie ogrodowe jest zobowiązane do uiszczania na rzecz właściciela gruntu opłat z tytułu użytkowania albo użytkowania wieczystego nieruchomości zajmowanej przez Rodzinny Ogród Działkowy.
6. Umowę, o której mowa w § 44 ust. 1, zawiera się w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 46

1. Prawo do działki wygasa z chwilą;
a) rozwiązania umowy za zgodą obu stron albo upływu terminu wypowiedzenia,
b) śmierci działkowca,
c) likwidacji ogrodu, lub jego części, na której znajduje się działka,
d) wypowiedzenia umowy dzierżawy przez Stowarzyszenie, z powodu rażącego naruszenia przepisów ustawy o ogrodach działkowych, regulaminu, lub innych przepisów porządkowych określonych przez Stowarzyszenie.
2. Wypowiedzenia dokonuje się w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Wypowiedzenie musi zawierać uzasadnienie.
3. Działkowiec może wytoczyć powództwo o uznanie wypowiedzenia za bezzasadne na zasadach określonych w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz U . z 2014 poz 40).
4. Czynności związane z wypowiedzeniem prawa do działki oraz stwierdzeniem wygaśnięcia prawa do działki dokonuje zarząd stowarzyszenia w terminie 30 od dnia wygaśnięcia prawa, dokonując jednocześnie stosowanych zmian w ewidencji działek.