REGULAMIN
Rodzinnego Ogrodu Działkowego
prowadzonego przez:
STOWARZYSZENIE OGRODOWE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO
w Poznaniu
uchwalony w dniu 9 września 2017 r. na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia

ROZDZIAŁ I
Przepisy wstępne
§ 1

1. Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zwany dalej „regulaminem ogrodu”, określa szczegółowe zasady dotyczące zagospodarowania i użytkowania działki oraz funkcjonowania i zagospodarowania ogrodu działkowego prowadzonego przez Stowarzyszenie Ogrodowe im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zwane dalej „stowarzyszeniem”, a także zasady współżycia społecznego obowiązujące na terenie ogrodu.
2. Ilekroć wymienia się „działka w ogrodzie” dotyczy to działki na terenie ogrodu zarządzanego przez Stowarzyszenie Ogrodowe im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Ogrodem działkowym w rozumieniu regulaminu jest wyłącznie ogród w rozumieniu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku.
3. Regulamin ogrodu obowiązuje wszystkich użytkowników działek, a także wszystkie osoby przebywające na terenie Ogrodu, bez względu na przynależność do Stowarzyszenia.
4. Działkowcem – w rozumieniu niniejszego regulaminu – jest pełnoletnia osoba fizyczna uprawniona do korzystania z działki w rodzinnym ogrodzie działkowym na podstawie prawa do działki.
§ 2
1. Zasady zakładania i funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych oraz zarządzania nimi regulują w szczególności:
a) ustawa z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych, zwana dalej „ustawą”,
b) ustawa z 7 kwietnia 1989 roku – Prawo o stowarzyszeniach
c) ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane,
d) ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska
e) statut Stowarzyszenia Ogrodowego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zwany dalej „statutem”,
f) prawo miejscowe oraz uchwały Rady Miasta Poznania,
g) uchwały i wytyczne organów Stowarzyszenia.
§ 3

1. Działka w Ogrodzie przeznaczona jest do zaspokajania potrzeb działkowca i jego rodziny w zakresie aktywnego wypoczynku i prowadzenia upraw ogrodniczych.
2. Działka ma szczególne znaczenie dla integracji wielopokoleniowej rodziny, wychowania dzieci i młodzieży, zachowania aktywności i zdrowia oraz poprawy warunków bytowych rodziny.
3. Działka w Ogrodzie nie może być wykorzystywana do innych celów, niż określone w ust.1, a przede wszystkim obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia na działce działalności gospodarczej, hodowli zwierząt oraz wynajmowania części lub całej działki osobom trzecim. 4. Zakaz, określony w ust. 3, stosuje się odpowiednio do altany.
§ 4

1. Działkowcem jest pełnoletnia osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, uprawniona do korzystania z działki w Ogrodzie na podstawie prawa do działki nabytego zgodnie z ustawą.
2. W Ogrodzie prawo do działki ustanawia zarząd Stowarzyszenia na podstawie umowy dzierżawy działkowej zawartej z działkowcem.
3.Każdy nowy użytkownik, przed podpisaniem umowy dzierżawy działki, otrzymuje do zapoznania się komplet dokumentów – w szczególności: regulamin Ogrodu, statut Stowarzyszenia oraz uchwały dotyczące wysokości opłat. Zapoznanie się z dokumentami potwierdza podpisem przed członkiem zarządu.
§ 5

1. Działkowiec jest uprawniony do:
a) występowania do zarządu Stowarzyszenia we wszystkich sprawach dotyczących zagospodarowania i użytkowania Ogrodu i działki,
b) zgłaszania wniosków dotyczących funkcjonowania i zarządzania Ogrodem,
c) występowania do komisji rewizyjnej Stowarzyszenia w sprawach związanych z Ogrodem,
d) występowania do komisji rozjemczej Stowarzyszenia w sprawach z jej zakresu działania,
e) korzystania z urządzeń i narzędzi wspólnych Ogrodu,
f) uczestniczenia we wszystkich imprezach i uroczystościach organizowanych przez zarząd Stowarzyszenia,
g) udziału w szkoleniach i pokazach organizowanych przez zarząd Stowarzyszenia.
2. Dodatkowo działkowiec, który jest członkiem Stowarzyszenia Ogrodowego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu ma prawo:
a) brać udział w walnym zgromadzeniu Stowarzyszenia,
b) wybierać i być wybieranym do organów Stowarzyszenia,
c) zwracać się do organów Stowarzyszenia o ochronę swoich praw i interesów w zakresie członkostwa w Stowarzyszeniu.
3. Działkowiec ma obowiązek:
a) znać i przestrzegać zapisów ustawy o ROD, statutu Stowarzyszenia Ogrodowego im. K. Marcinkowskiego oraz regulaminu ROD,
b) przestrzegać zasad współżycia społecznego,
c) użytkować przydzieloną mu działkę zgodnie z ustawą o ROD, statutem Stowarzyszenia Ogrodowego im. K. Marcinkowskiego i regulaminem ROD,
d) nie działać na szkodę Ogrodu i jego społeczności,
e) uiszczać opłaty uchwalone przez Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia, w terminie przez nie ustalonym, a w przypadku zwłoki – wraz z obowiązującymi odsetkami ustawowymi,
f) aktualizować dane osobowe i adres do korespondencji,
g) otaczać troską i opieką mienie Ogrodu,
h) dbać o alejki przyległe do dzierżawionej działki w taki sposób, aby m. in. zapewnić nieograniczony przejazd innym działkowcom, służbom p-poż, oraz służbom medycznym do poszkodowanych. Zasady dotyczące utrzymania i pielęgnowania alejek określa zarząd.
§ 6

1. Urządzenia i infrastruktura Ogrodu przeznaczone do wspólnego korzystania przez użytkowników działek są własnością Stowarzyszenia.
2. Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych przez użytkownika działki, stanowią jego własność.

ROZDZIAŁ II

Zasady organizacyjne Ogrodu

§ 7

1. Organami Stowarzyszenia Ogrodowego im. Karola Marcinkowskiego są:
1) walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia,
2) zarząd Stowarzyszenia,
3) komisja rewizyjna Stowarzyszenia – dalej zwana komisją rewizyjną,
4) komisja rozjemcza Stowarzyszenia– dalej zwana komisją rozjemczą.
2. Członkami organów Stowarzyszenia mogą być – na zasadach określonych w statucie – wyłącznie członkowie Stowarzyszenia Ogrodowego im. Karola Marcinkowskiego.
§ 8

1. Ustępujący zarząd oraz komisje rewizyjna i rozjemcza przekazują nowo wybranemu zarządowi oraz komisjom rewizyjnej i rozjemczej posiadane środki pieniężne, ruchomości i nieruchomości oraz dokumentacje i pieczątki Stowarzyszenia w formie protokołu zdawczo – odbiorczego. Ustępujące organy dokonują przekazania niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od wygaśnięcia mandatu.
2. Przekazanie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy także zawieszonych (odwołanych) organów lub ich członków.
3. Zawieszeni (odwołani) członkowie dokonują przekazania osobie wyznaczonej przez organ dokonujący zawieszenia (odwołania).
4. Niewykonanie przez ustępujące (zawieszone, odwołane) organy Stowarzyszenia lub ich członków obowiązków, określonych w ust. 1, stanowi rażące naruszenie przepisów i stanowi podstawę do podjęcia wyegzekwowania na drodze prawnej zwrotu majątku oraz dokumentacji i pieczątek będących własnością Stowarzyszenia.
5. Z chwila wygaśnięcia mandatu członka organu w Stowarzyszeniu trącą ważność udzielone mu pełnomocnictwa i upoważnienia, w tym także do dysponowania środkami finansowymi znajdującymi się w kasie i na rachunkach bankowych Stowarzyszenia.

ROZDZIAŁ III

Zarząd Stowarzyszenia Ogrodowego im. Karola Marcinkowskiego

§ 9

Zarząd Stowarzyszenia prowadzi sprawy Ogrodu i reprezentuje go na zewnątrz według zasad określonych w statucie.

§ 10

1. Zarząd obraduje na posiedzeniach i w sprawach wymaganych przepisami podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 50% liczby członków zarządu, a także na wniosek komisji rewizyjnej lub komisji rozjemczej.
2. Posiedzenia zarządu odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.
§ 11

1. Uchwały zarządu Stowarzyszenia sporządzane są w formie pisemnej pod rygorem ich nieważności.
2. Uchwały bezpośrednio dotyczące działkowca sporządzane są jako odrębne dokumenty dla każdej sprawy. Uchwały takie zarząd doręcza zainteresowanemu.
§ 12

1. Zarząd obowiązany jest do gromadzenia i przechowywania środków finansowych Ogrodu na koncie bankowym.
2. Zarząd przyjmuje od działkowców wszystkie wpłaty na konto bankowe lub przez skarbnika/kasjera w wyznaczone dni w świetlicy Ogrodu.
3. Skarbnik/kasjer wydaje wpłacającemu pokwitowanie imienne z wyszczególnieniem numeru porządkowego, daty, tytułu i wysokości wpłaty. Każdy rodzaj opłaty wyodrębnia się na pokwitowaniu. Pokwitowanie wydaje się na drukach, które stanowią dokumenty ścisłego zarachowania.
§ 13

1. W przypadku nieopłacenia składki członkowskiej lub innych opłat na rzecz Ogrodu w ustalonym przez walne zgromadzenie terminie, zarząd obowiązany jest naliczać odsetki ustawowe za zwłokę licząc od dnia następnego po upływie ustalonego terminu.
2. Jeżeli dzień oznaczony jako termin wpłaty jest dniem ustawowo wolnym od pracy, termin upływa następnego dnia roboczego.
3. Za dzień wpłaty uznaje się datę wpływu środków na konto Stowarzyszenia albo datę wpłaty u skarbnika lub kasjera.
§ 14

1. W przypadku opóźnienia wpłaty opłat ogrodowych, składki członkowskiej lub innych opłat na rzecz Ogrodu, zarząd wzywa działkowca pisemnie listem poleconym lub bezpośrednio za potwierdzeniem odbioru, do dokonania wpłaty należności w oznaczonym terminie informując jednocześnie, że niewykonanie wezwania (w całości lub części – za zgodą zarządu) zagrożone jest sankcjami przewidzianymi w ustawie.
2. Po upływie 6 miesięcy od wyznaczonego terminu wniesienia opłat ogrodowych, na skutek nieopłacenia tych opłat, zarząd może wypowiedzieć umowę dzierżawy działkowej. Obowiązuje 30-dniowy okres wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej zarząd przekazuje działkowcowi nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. Jeżeli działkowiec w trakcie trwania okresu wypowiedzenia ureguluje zaległe opłaty, wypowiedzenie uważa się za bezskuteczne.
3. Pisemne wezwanie, o którym mowa w ust.1 oraz wypowiedzenie o którym mowa w ust. 2 doręcza się działkowcowi bezpośrednio za pokwitowaniem lub za pośrednictwem poczty za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Koszty wezwania obciążają działkowca.
§ 15

Zarząd prowadzi ewidencję działek. Ewidencja powinna zawierać dane określone w art. 51 ustawy. Ponadto zarząd obowiązany jest do gromadzenia dokumentów potwierdzających prawo działkowca do działki. Ewidencja prowadzona jest w formie papierowej i pomocniczo może być prowadzona elektronicznie. Ewidencja papierowa przechowywana jest w biurze Ogrodu.

ROZDZIAŁ IV

Zagospodarowanie Ogrodu

§ 16

1. Infrastrukturę Ogrodu stanowią urządzenia, będące własnością Stowarzyszenia, służące do wspólnego użytkowania przez działkowców oraz do prawidłowego funkcjonowania Ogrodu, a w szczególności:
a) ogrodzenie zewnętrzne,
b) aleje i alejki ogrodowe,
c) drzewa i krzewy ozdobne oraz pozostała zieleń ogrodowa,
d) urządzenia i sieć wodociągowa,
e) urządzenia i sieć energetyczną,
f ) miejsca postojowe,
g) tereny użytku ogólnego,
h) świetlica ogrodu.
2. W celu zapewnienia optymalnych warunków do korzystania z działek i funkcjonowania Ogrodu, zarząd stowarzyszenia dba o należyty i funkcjonalny stan infrastruktury Ogrodowej.
§ 17

1. Na terenie Ogrodu obowiązuje ruch pojazdów na zasadach określonych przez walne zgromadzenie i przez zarząd stowarzyszenia.
2. Dopuszcza się wjazd na teren Ogrodu pojazdów mechanicznych dowożących do działki nawozy, materiały budowlane itp. na zasadach określonych przez zarząd. Zasady te powinny określać w szczególności trasy dojazdu, maksymalną łączną masę pojazdu wraz z ładunkiem, itp.
3. Na terenie Ogrodu obowiązuje całkowity zakaz parkowania pojazdów na części wspólnej ogrodu (nie dotyczy parkingów) w szczególności głównych alej i bocznych alejek.
4. Zarząd ma prawo odholować pojazd zaparkowany na alejach na koszt działkowca w przypadku gdy działkowiec notorycznie łamie przepisy zakazu parkowania i został już wcześniej o tym informowany. Przepis ten dotyczy także pojazdów gości działkowca.
§ 18

1. Nadzór nad zagospodarowaniem Ogrodu sprawuje zarząd.
2. Zarząd może powołać komisję ogrodową do kontroli prawidłowości zagospodarowania działki.

ROZDZIAŁ V

Zagospodarowanie działki

§ 19

1. Działka jest integralną częścią Ogrodu i powinna być zagospodarowana zgodnie z regulaminem, ustawą i innymi obowiązującymi przepisami prawa.
2. Granice działki muszą być zgodne z planem zagospodarowania Ogrodu i trwale oznakowane.
3. Zmiana granic działki wymaga uprzedniej zmiany planu zagospodarowania Ogrodu.
4. Obowiązek przywrócenia zgodności granic działki z planem zagospodarowania Ogrodu spoczywa na zarządzie. Jednakże obowiązek ten obciąża działkowca, jeżeli samowolnie naruszył lub zmienił granice działki.
§ 20

1. Z uwzględnieniem warunków określonych regulaminem, działka może być wyposażona w następujące urządzenia:
a) altanę,
b) szklarnie,
c) tunel foliowy,
d) okna inspektowe,
e) studnie, siec wodociągową, kanalizacyjną i sieć elektryczną,
f) zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko wodne),
g) pergole, trejaże, murki kwiatowe, ogródki skalne i kąciki wypoczynkowe, grill, wędzarnię,
h) piaskownice, huśtawkę, plac zabaw dla dzieci i inne urządzenia rekreacyjne,
§ 21

1. Działka obowiązkowo powinna być wyposażona w kompostownik. Jego brak będzie podstawą do naliczenia dodatkowej opłaty za śmieci.
2. Kompostownik oraz pojemniki z nawozami płynnymi należy umieszczać w zacienionej części działki, w miejscu mniej widocznym i osłoniętym tak, aby nie zakłócały estetyki działki.
3. Działkowiec ma obowiązek kompostować odpady pochodzenia organicznego, a w szczególności pochodzące z działki części roślin. Surowo zabronione jest wrzucanie ziemi, trawy, gałęzi itp. do pojemników na śmieci.
4. Zabronione i karalne jest wyrzucanie z działki jakichkolwiek odpadów i śmieci (trawa, gałęzie, ziemia, mat. budowlane itp.) poza ogrodzenie zewnętrzne Ogrodu oraz na teren wspólny Ogrodu.
5. Działka obowiązkowo powinna być wyposażona w szczelny zbiornik na nieczystości płynne. O budowie i miejscu posadowienia na działce takiego zbiornika, działkowiec jest zobowiązany powiadomić zarząd ogrodu na co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem prac.
6. Zabrania się montażu przydomowych oczyszczalni ścieków.
§ 22

1. Altana powinna być funkcjonalna i estetyczna.
2. Altana może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych do 35m2.
3. Altana może mieć wysokość do 5m przy dachu dwuspadowym stromym, o kącie nachylenia nie mniejszym niż 120 i 4m przy innym kształcie dachu, w tym i jednospadowym.
4. Wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu.
5. Odległość altany od granic działki nie może być mniejsza niż 3m. Dopuszcza się inną odległość tylko w przypadku jeśli plan zagospodarowania ogrodu na to pozwala.
6. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.
§ 23

Działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie zarząd o zamiarze budowy lub rozbudowy altany, załączając projekt uwzględniający jej powierzchnię zabudowy i wysokość oraz usytuowanie względem granic działki.
§ 24

1. Zarząd w trakcie trwania budowy, rozbudowy lub remontu może nakazać działkowcowi wstrzymanie budowy lub rozbudowy altany w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów regulaminu.
2. Działkowiec zobowiązany jest do usunięcia stwierdzonych przez zarząd nieprawidłowości, a nawet do rozebrania budowanej lub rozbudowywanej altany, jeśli naruszenia nie mogą zostać w inny sposób usunięte.
3. W przypadku powzięcia informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę lub inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, zarząd zgłasza naruszenie do właściwego organu administracji publicznej.
4. Stwierdzenie przez właściwy organ administracji publicznej naruszenia prawa, o którym mowa w ust. 3, stanowi podstawę do zastosowania sankcji określonych w ustawie.
§ 25

Szklarnia na działce nie może mieć powierzchnię przekraczającą 25m2 i wysokość do 3m. Nie może ona posiadać stałych urządzeń grzewczych oraz urządzeń, których funkcjonowanie zanieczyszcza środowisko lub w inny sposób zakłóca byt innym użytkownikom działek.
§ 26

Tunele foliowe na działce nie mogą przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki i 3m wysokości z tym, że w razie jednoczesnego posiadania szklarni i tuneli foliowych ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki.
§ 27

1. Szklarnia i tunel foliowy powinny być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1m od granic działek sąsiednich, granicy Ogrodu i alejek w Ogrodzie.
2. Zarząd może nakazać rozbiórkę szklarni i tuneli foliowych z powodu nieestetycznego wyglądu lub nieprzestrzegania przy ich stawianiu regulaminu.
§ 28

Okna inspektowe na działce mogą mieć łączną powierzchnię do 9m2.
§ 29

1. Z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących, zbiorniki wodne na działce mogą mieć powierzchnię:
a) basen i brodzik łącznie do 15m2;
b) oczko wodne do 10m2.
2. Łączna powierzchnia zbiorników wodnych, o których mowa w ust. 1, nie może przekraczać powierzchni 15m2, a ich głębokość nie może przekraczać 1m.
3. Odpowiedzialność za warunki sanitarno - higieniczne oraz bezpieczeństwo związane z budową i użytkowaniem zbiornika ponosi działkowiec.
§ 30

1. Pergole, trejaże i inne podpory do roślin pnących na działce nie mogą być usytuowane w odległości mniejszej niż 1m od granic działki.
2. W odległości do 2m od granic działki, pergole, trejaże i inne podpory do roślin pnących nie mogą przekraczać wysokości 2m.
§ 31

Ogrodzenie działki powinno być estetyczne, nie może przekraczać wysokości 1,5m i powinno być ażurowe. Umieszczanie na ogrodzeniach ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego oraz innych podobnych niebezpiecznych zakończeń jest zabronione.
§ 32

1. Na granicy działek za zgodą zainteresowanych stron można zakładać żywopłoty.
2. Wysokość żywopłotu na granicy pomiędzy działkami nie może przekraczać 2,0m.
3. Żywopłoty rosnące przy granicy działki z alejką nie mogą przekraczać wysokości 2,0m i muszą być prowadzone w ten sposób, aby nie przerastały poza granice działki. Nie stosowanie się do powyższego będzie skutkowało przycięciem, lub wycięciem żywopłotu na koszt działkowca.
4. Za szkody wyrządzone przez wystające poza granice działki drzewa, krzewy i inne elementy zagospodarowania działki odpowiedzialność ponosi użytkownik danej działki.
5. Zarząd ma prawo usunąć na koszt użytkownika działki wystające elementy zagospodarowania działki, po upływie 14 dni od daty wyznaczonej przez zarząd na usunięcie nieprawidłowości przez samego działkowca. Użytkownik jest zobowiązany do pokrycia kosztów zleconej usługi przez zarząd dotyczącej usunięcia nieprawidłowości na działce przez niego użytkowanej.
§ 33

1. Przy sadzeniu krzewów i drzew owocowych należy dobierać gatunki i odmiany zalecane dla ogrodów działkowych. Zaleca się sadzenie drzew wolno rosnących i karłowatych.
2. Gatunki i odmiany drzew wolno rosnących i karłowych należy sadzić w odległości co najmniej 2m od granicy działki. W przypadku moreli należy zachować odległość co najmniej 3m. Czereśnia i orzech włoski nie mogą być sadzone w odległości mniejszej niż 5m od granicy działki, z wyjątkiem szczepionych na podkładach słabo rosnących, które można sadzić w odległości nie mniejszej niż 3m.
3. Krzewy owocowe należy sadzić w odległości nie mniejszej niż 1m od granicy działki, a krzewy leszczyny 3m.
§ 34

1. Dopuszcza się sadzenie drzew ozdobnych, w tym iglaków, pod warunkiem, że będą to gatunki i formy wolno rosnące.
2. Drzewa, o których mowa w ust.1, należy sadzić w odległości co najmniej 2m od granic działki.
3. Dopuszcza się sadzenie drzew ozdobnych w odległości 1m od granicy działki, o ile ich wysokość nie przekroczy 2m.
§ 35

1. Działkowiec zobowiązany jest do cięcia i prześwietlania drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych w taki sposób, aby gałęzie nie przekraczały granic działki
2. W razie niedopełnienia obowiązku określonego w ust. 1 użytkownik sąsiedniej działki może obciąć przechodzące gałęzie, o ile wcześniej wyznaczył sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.
3. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 2 przysługuje również Zarządowi Stowarzyszenia, gdy gałęzie przechodzą na teren ogólny ogrodu działkowego.
§ 36

1. Działkowiec zobowiązany jest do zwalczania na użytkowanej działce chorób i szkodników roślin.
2.Działkowiec może stosować na działce chemiczne zabiegi ochrony roślin wyłącznie preparatami dopuszczonymi do obrotu.
3. Zabieg, o którym mowa w ust. 2, może być przeprowadzony tylko w przypadku, gdy możliwym jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, zwierzętom i uprawom ogrodniczym zarówno na własnej działce, jak i działkach sąsiednich, z uwzględnieniem siły i kierunku wiatru.
4. Przed zastosowaniem środków ochrony roślin działkowiec zobowiązany jest do poinformowania o tym sąsiadów podając nazwę preparatu, okres karencji, czas i datę przeprowadzenia zabiegu.
§ 37

W Ogrodzie obowiązuje całkowity zakaz uprawy maku oraz innych roślin, których uprawa jest zakazana na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 38

Na terenie Ogrodu obowiązuje bezwzględny zakaz hodowli i chowu gołębi, kur, królików oraz innych ptaków i zwierząt. Nie dotyczy posiadania zwierząt domowych.
§ 39

Działkowiec zobowiązany jest do zagospodarowania i korzystania z działki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień dla innych działkowców.
§ 40

Powierzchnie zielone na działce nie mogą być mniejsze niż 40% powierzchni całkowitej działki. Powierzchnie zbiorników wodnych wliczają się do powierzchni zielonych, a powierzchnie szklarni, tuneli foliowych, inspektów w połowie swojej wielkości.
§ 41

W niedziele i święta, na terenie Ogrodu obowiązuje zakaz prowadzenia głośnych prac, a w szczególności, prac remontowych i budowlanych przy użyciu hałaśliwych maszyn i narzędzi oraz prac powodujących zanieczyszczenie powietrza.
§ 42

W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia zabrania się rozpalania w piecach i kominkach służących do ogrzewania altan i zbiorników na wodę. W wyjątkowych sytuacjach takich jak: długo utrzymująca się deszczowa pogoda lub chłodne dni i noce, dopuszcza się krótkotrwałe rozpalenia.
§ 43

Bezpośredni nadzór nad zgodnym z regulaminem zagospodarowaniem i użytkowaniem dzierżawionej działki, w tym w sprawach dotyczących altany i innych trwałych urządzeń, sprawuje zarząd Stowarzyszenia.
§ 43

W przypadku organizowania spotkań, imprez towarzyskich itp. działkowiec ma obowiązek poinformować o tym fakcie sąsiadów. Ma również obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego.

ROZDZIAŁ VI

Przepisy porządkowe

§ 44

1. Działkowiec obowiązany jest m.in.:
a) dbać o estetyczny wygląd działki i Ogrodu,
b) nie zakłócać spokoju sąsiadom,
c) utrzymywać w czystości i dobrym stanie technicznym drogi, aleje, tereny przyległe do granic działki.
2. Działkowiec zobowiązany jest do koszenia i pielenia:
a) alejek przyległych do granic jego działki na połowie ich szerokości, gdy do nich przylegają działki po obu stronach ;
b) na całej ich szerokości, gdy do nich przylegają działki z jednej strony.
§ 45

1. W Ogrodzie zabrania się:
a) zanieczyszczania działek, alejek, dróg, rowów i urządzeń melioracyjnych, terenów przylegających do działki oraz otoczenia Ogrodu wszelkimi odpadami, w tym pochodzącymi z działki, np. gałęzie, trawa, chwasty, środki ochrony roślin, chemiczne, gruz, itp.,
b) wrzucania do ogrodowych pojemników na śmieci części roślin oraz niepochodzących z działki odpadów komunalnych,
c) gromadzenia i przechowywania na działce przedmiotów niepotrzebnych do uprawy, a obniżających jej estetyczny wygląd, a także wszelkich odpadów, w tym niepochodzących z działki,
d) wznoszenia szop, komórek, garaży, toalet, klatek i innych budowli wolno stojących,
e) spalania na terenie Ogrodu wszelkich odpadów oraz wypalania traw,
f) remontów na terenie Ogrodu wszelkich pojazdów mechanicznych,
g) polowania, detonowania petard i innych ładunków wybuchowych oraz strzelania z wszelkiej broni, w tym także z pneumatycznej,
h) wprowadzania na teren Ogrodu psów bez smyczy i kagańca a także wnoszenia (lub wprowadzania) innych zwierząt niebezpiecznych dla ludzi,
i) naruszania, zmieniania infrastruktury Ogrodu, a w szczególności budowania bram i furtek w ogrodzeniu zewnętrznym, bez zgody zarządu,
j) sadzenia, a także usuwania drzew i krzewów na terenach ogólnych Ogrodu, bez zgody zarządu,
k) prowadzenia na działce uprawy jednorodnej o charakterze produkcyjnym,
l) wylewania na działkę i tereny wspólne ogrodu zanieczyszczonej wody i innych substancji ciekłych.
§ 46

Za nieprzestrzeganie zapisów statutu, regulaminu i uchwał walnego zgromadzenia przez użytkownika działki mogą być wymierzone kary porządkowe przewidziane ustawą oraz statutem Stowarzyszenia.
§ 47

Usunięcie z terenów ogólnych Ogrodu lub działki ozdobnych drzew lub krzewów wymagających zgody, może nastąpić wyłącznie za zezwoleniem właściwego organu administracji publicznej.
§ 48

Działka oznaczona jest tabliczką z numerem porządkowym, umieszczoną w widocznym miejscu.
§ 49

1. Wstęp na działkę w czasie nieobecności działkowca lub jego rodziny jest zabroniony.
2. Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania w przypadku zagrożenia życia lub mienia.
§ 50

W celu sprawdzenia stanu zagospodarowania działki, odczytu liczników energii elektrycznej, sprawdzenia prawidłowości podłączeń instalacji elektrycznej i wodociągowej, działkowiec ma obowiązek umożliwić wstęp na działkę i do altany osobom upoważnionym przez organy Stowarzyszenia.
§ 51

Działkowiec może przyłączyć działkę do istniejących sieci energetycznej wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządu Stowarzyszenia oraz na zasadach ustalonych przez zarząd Stowarzyszenia.
§ 52

1. Wodą pobieraną z ujęcia Ogrodowego należy gospodarować oszczędnie.
2. Rozliczanie kosztów wody zużytej przez działkowców może odbywać się wyłącznie na zasadach ustalonych przez zarząd Stowarzyszenia i zatwierdzonych przez walne zgromadzenie.
§ 53

1. Korzystanie z energii elektrycznej przez działkowca może odbywać się wyłącznie na zasadach określonych przez zarząd stowarzyszenia.
2. Opłatę za zużytą energię elektryczną uiszcza się według wskazań podlicznika (licznika w skrzynce przed działką) w terminach wyznaczonych przez zarząd stowarzyszenia. Zabrania się samowolnego otwierania skrzynek energetycznych i jakiejkolwiek w nich ingerencji bez nadzoru elektryka ogrodowego lub osób do tego upoważnionych przez zarząd.
3. W przypadku gdy działkowiec nie uiści opłatę za zużytą energię elektryczną w wyznaczonym przez zarząd terminie, użytkowana przez niego działka może zostać odłączona od sieci energetycznej ogrodu do chwili uregulowania zaległości, łącznie z kosztami związanymi z odłączeniem i przyłączeniem energii.
§ 54

1. W uzasadnionych przypadkach (np. długotrwała choroba lub wyjazd zagraniczny) zarząd może wyrazić zgodę – na wniosek działkowca – na ustanowienie opiekuna działki na okres do dwóch lat.
2. Odpowiedzialność za skutki opieki ponosi działkowiec, w imieniu którego działał opiekun.
§ 55

Działkowiec odpowiada za działania i szkody wyrządzone przez zaproszone osoby przebywające na działce i w Ogrodzie.
§ 56

1. Działkowiec ponosi odpowiedzialność za skutki nie zgłoszenia zmiany danych osobowych, które mogły mieć wpływ na decyzje zarządu związane z prawem do działki oraz jej użytkowaniem.
2. W razie zaniedbania obowiązku zgłoszenia zmiany danych lub w przypadku odmowy przyjęcia korespondencji, skierowane do działkowca pisma, po ich zwrocie przez pocztę, pozostawia się w aktach ze skutkiem doręczenia.
§ 57

Stowarzyszenie nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu strat spowodowanych przez wojnę, powódź, pożar, gradobicie, susze, huragan itp. oraz powstałych na skutek kradzieży i dewastacji.

ROZDZIAŁ VII

Opłaty i świadczenia

§ 58

1. Działkowiec uiszcza corocznie opłatę na rzecz Ogrodu w wysokości i terminach uchwalonych przez walne zgromadzenie.
2. Opłata na rzecz ogrodu jest uchwalana rokrocznie na wniosek zarządu przez walne zgromadzenie. Zarząd ma obowiązek przedstawić sposób wyliczenia tej opłaty. Opłata jest sumą składowych, przypisanych do poszczególnych kont, przeznaczonych na pokrycie kosztów zarządzania i funkcjonowania Ogrodu, na zapewnienie bezpieczeństwa, porządku i czystości, wywozu śmieci, opłaty za energię elektryczną oraz bieżącą konserwację infrastruktury, działalność rekreacyjną i integracyjną oraz wykonania planowanych inwestycji.
§ 59

1. Uchwałami walnego zgromadzenia można zobowiązać użytkownika działki do uiszczania:
a) opłaty za teren wspólny Ogrodu
b) opłaty na prowadzone w Ogrodzie inwestycje lub remont,
c) opłaty inwestycyjnej,
d) opłaty energetycznej,
e) opłaty wodnej,
f) opłaty na bieżące utrzymanie i konserwację infrastruktury ogrodowej,
g) opłaty na zarządzanie ogrodem.
2. Uchwały, o których mowa w ust. 1, określają wysokość lub sposób wyliczenia poszczególnego świadczenia oraz termin jego uiszczenia.
§ 60

Zarząd zawiadamia działkowców o zmianie wysokości opłat i świadczeń pieniężnych, określonych w niniejszym rozdziale, w sposób umożliwiający każdemu działkowcowi zapoznanie się z tą informacją, a w szczególności poprzez jej zamieszczenie na tablicy informacyjnej
§ 62

Małżonkowie będący działkowcami, którym wspólnie przysługuje prawo do działki, opłacają jedną opłatę na rzecz ogrodu i inne świadczenia uchwalone przez walne zgromadzenie w wymiarze przypadającym na jedną działkę.

ROZDZIAŁ VIII

Postanowienia końcowe

§ 63

Interpretacja postanowień niniejszego regulaminu należy do organów Stowarzyszenia Ogrodowego.
§ 64

Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia. Zgodnie z § 28 pkt. 5 Statutu Stowarzyszenia Ogrodowego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – Regulamin zatwierdzono na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu członków w dniu 9 września 2017 r.